Neler yeni
Forum Burada Biliyorum

Hoş Geldin Dostum . Lütfen Bakıp Geçme Sende Burada Biliyorum Ailesine Katıl

İpucu League of Legends (LOL) Nedir ?

CHaRiSMa

Mekan Sahibi
BuradaBiliyorum.Com
Yönetici
BB Admin
League of Legends (LOL)
Dünya genelinde yaklaşık 15m+ kullanıcı tarafından DOTA’ya alternatif olarak gösterilerek oynanıyor. Evet neyden bahsettiğimi gayet iyi biliyorsunuz, League of Legends.Peki nedir bu League of Legends, ne değildir, neden bu kadar ilgi ve alaka gösterilmeye başlandı bu oyuna, nedir kardeşim bu oyunun cezbeden tarafı? Herkes oynuyor ben bir şey anlamıyorum diyorsanız bu yazı sizler için geliyor sevgili oyuncu dostlarım.


Nedir bu League of Legends diyecek olursak ilk olarak; League of Legends bir gerçek zamanlı strateji oyunudur. League of Legends, temelinde Warcraft III için geliştirilmiş, DotA-Allstars haritasının eski düzenleyicisi/yapımcısı Guinsoo’nun elinden çıkmış bir projedir. DotA-Allstars’ı güncellemeyi bıraktıktan sonra Guinsoo, çevresinde bir kadro oluşturarak Riot Games firmasını kurmuş ve DotA’nın Starcraft üzerinden temel aldığı AoS (Aeon of Strife) konseptini temel alacak bir oyun olarak geliştirmeye başlamıştır. Oyun endüstrisi firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Guinsoo birçok firmadan finansal destek görmüş ve oyunu tam hızıyla geliştirmeye başlamıştır.

League of Legends Oynanış DinamikleriLOL(kısaltılmışı böyle yarılarak güldüğümü sanmayın) temel olarak 5 vs 5 olarak oynanan oyuncuları bazen zevkten dört köşe bazen sinir krizinden duvarlara kafa atarak kendini bulduran bir online oyun olmaya hak kazanmıştır. Şimdi oyunun temel oyun sisteminden, amacından ve karakterlerinden bahsedelim.


Şu an oyunda tam 126 oynanabilir karakter bulunmaktadır ve Riot Games çalışanları genellikle her 2-3 haftada bir yeni bir karakteri oyuncuların hizmetine sunmaktadır. Şunu söylemeden geçmeyelim LOL kesinlikle ücretli bir oyun değildir. Herhangi bir Premium hesabı istemez, üyelik için sadece kayıt olmanız yeterlidir. Bütün karakterleri oynadığınız oyunlar sonunda kazandığınız IP (İtibar Puanları) ile alabilirsiniz. Ha tabii ben o kadar süre oynayamam ben kısa yoldan karakter ve karakterime kıyafet almak istiyorum derseniz bulunduğunuz serverın ücretlendirmesine göre RP (Riot Puanı) alarak karakter ve kıyafet; bunun dışında XP (deneyim) İP (İtibar Puanı) takviyesi alabilirsiniz. Mecbur musunuz? Kesinlikle hayır. Karakterlere kıyafet açabiliyorsunuz evet, fakat bu kesinlikle karaktere fazladan bir güç ya da yetenek kazandırmıyor. Sadece görsel olarak farklılık kazandırıyor. Rp’den bahsetmişken hemen ücretlendirmesine ve sağladıklarına değinelim. Türkiye sunucusunda 12 TL’ye 840 RP, 24 TL’ye 1780 RPalınabiliyor. Batı sunucularında ise aynı RP türevlerinin ücretlendirmesi Euro üzerinden yapılıyor yani TR sunucusuna göre para birimi değerinden dolayı biraz daha pahalı. Şunu tekrar etmekte fayda var kesinlikle bu oyuna para vermek zorunda değilsiniz, isterseniz bütün özelliklerini kullanarak tamamen ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.
Ayrıca bahsedilmesi gereken konulardan biri de oyunun Türkiye sunucusunda Türkçe dil desteğinin olması ve Türkçe seslendirmelerin ünlü sanatçılar tarafından yapılmış olmasıdır. Türkçe seslendirme ekibinde; Gülen Karaman, Nur Subaşı, Tarkan Koç, Sercan Gidişoğlu, Aydoğan Temel, Payidar Tüfekçioğlu, Gökhan Akçakara ve Emin Şaylan gibi ünlü isimlerde bulunmaktadır.
Gelelim oyun karakterlerine. Oyunda tam 126 karakter var dedik şu anda. Doğal olarak bunların hepsi aynı işimi yapar diye soranlar olur mu bilinmez ama ben cevabı vereyim. Tabii ki hayır! Her karakterin birbirinden farklı özellikleri yetenekleri ve güçleri var. Karakterler temel olarak 3 güç bölümüne ayrılıyor. AD (Attack Damage) AP(Ability Power) Hybrid (Hem AD hem AP). Bunların dışında oyunda sık sık karşınıza çıkacak kavramlar ise Support, ADC, Jungler kavramlarıdır. ADC, (Attack Damage Carry) genelde oyunun taşıyıcısıdır. Oyundaki diğer ekip arkadaşları ADC’yi korumak zorundadır ki genel hasarı ADC oynayan kişiler verebilsin. Peki niye onu koruyorlar? Çünkü ADC karakterlerinin özelliği yakın dövüş değil, uzaktan vuran karakterler olmalarıdır, bu nedenle TF (Team-Fight)‘ların içine tam olarak girmez. Support ise genelde oyun başlarında ADC’ nin yanında durum adı gereğince onu destekler, ölmemesini, karşı takımdaki rakibi öldürmesine zemin hazırlamaya çalışır ve oyun ortalarından itibaren haritanın can alıcı noktalarına Ward-Totem ( Haritada belli bir noktayı gösteren gözler) dikmesini can alıcı görevlerinden biridir. Jungler ise oyunda haritanın Top Lane (Üst koridor) tek başına kasan adamın yanında durup onunla xp ve altınları paylaşmaktansa (!) o daha çok kassın diye haritanın belli yerlerine konuşlanmış yaratıkları keserek level ve altın kazanmaya çalışır. Can alıcı görevse belli etmeden rakip takıma kartı kasılan koridora gelip gank! (baskın) yapmaktır. Biraz harita koridorlarından bahsedecek olursak oyunda genel olarak 3 koridor var. Top lane- Middle lane- Bottom Lane. Bottom Lane’de genel olarak bahsettiğimiz ADC ve Support olur . Mid Lane’de ise genelde AP (olması şart değil) ve uzaktan büyü yapabilen karakterlerin gitmesi üstünlük sağlamaya yardımcı olacaktır. Top Lane’ye ise biraz daha TANK (yüksek can , zırh ve büyü direnci) özellikli karakterlerin gitmesi faydalıdır.


League of Legends HaritalarıPeki nedir bu oyunun amacı? Şudur: Rakip takımın merkezini ele geçirmek veya yok etmek! Oyunda 4 harita bulunmaktadır. Bunlar, Sihirdar Vadisi, Cesaret Arenası, Uğursuz Korkuluk ve Dominion.
Sihirdar Vadisi: Koridorların (Lane) olduğu ve amacın rakip takımın merkez üssündeki ve üsse giderken ki yollardaki kuleleri yok edip son olarak merkezde inhibitörleri ve ana binayı yok etmek.
Cesaret Arenası: Bu haritada Sihirdar Vadisi’nden farklı olarak tek bir koridor bulunmaktadır ki oda Mid (Orta) koridordur. Her karakter bu koridorda beraber altın ve deneyim kazanır ama yine aynıdır kuleleri sonra intibitörü ve merkez binayı yok etmek. Kule ve inhibitör almadan merkez binayı yok edemez miyiz derseniz eğer cevap şudur ki edemezsiniz. (Denedim ilk noob dönemlerinde, kulelerin bana öküz gibi vuracağını ne bileyim.)
Uğursuz Korkuluk: Burada ise yine 3 koridor var fakat birbirlerine çok fazla yakınlar. Rakip takımın üssünü kilitleyip puan kazanarak karşı takımın üssünü oyun sonunda yok etmeye çalışıyorsunuz.
Dominion: En can alıcı haritalardan birisidir. Toplamda 5 nokta var ve 5 noktayı da ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Başlangıçta her takımın 500 puanı var ve rakip takımın ele geçirdiği noktalar sayısınca saniye hesabı olarak bu puanlar düşüyor. Mesela rakip takımın 3, sizin 2 hakim olduğunuz nokta var ise 500 puandan 3’er 3'er puan kaybediyorsunuz doğal olarak "0" olan ilk takım yeniliyor.Genel olarak toparlarsak başlangıçta karakterinizi alıyorsunuz, başlangıç eşyanızı alıyorsunuz ki daha fazla altın kazanmak daha iyi eşyalar demek ve Allah Allah narasıyla düşmanın üstüne koşmuyorsunuz tabi ki. (Denemiştim.) Karakterler sorumlu olduğu koridora geçiyor ve oyun tabiri ile kasmaya başlıyor. 1 level olarak başlıyorsunuz ve en fazla 18 level olabiliyorsunuz. Karakterlerin kullanabileceği 3 yeteneğin yanında bir de süper (ultimate) skilleri var ki bekleme süreleri diğer yeteneklere göre daha fazla ve verdiği hasar veya kullanılabilir yardımı diğer yeteneklerden daha fazla. 18. seviyede karakterinizin son sınırına ulaşmış oluyorsunuz ama tabii ki aldığınız eşyaların da büyük önemi var. En iyi itemleri genelde oyun sonlarında veya daha fazla rakip takımdan adam öldürerek yapabiliyorsunuz çünkü çok fazla altın istiyorlar. (Her şey para olmuş kardeşim bu hayatta.)


Kısacası League of Legends temel olarak böyle bir oyun. Daha açık bir inceleme yazısı illa ki yazacağım. Bu yazının amacı ise yeni başlayanlar veya başlayacaklar ve LOLhakkında hiçbir şey bilmeyen oyuncular için bir rehber niteliğinde. Oyun oynayacağım diye de asosyal bir insan olmamanız dileğiyle Keep Calm and Be social…
 
Üst Alt