Neler yeni
Forum Burada Biliyorum

Hoş Geldin Dostum . Lütfen Bakıp Geçme Sende Burada Biliyorum Ailesine Katıl

• Moderatör alımları yapılacaktır, iletişim için CHaRiSMa mesaj atınız.

• Merhaba Dostum, Dizi & Film izlemek için Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitelerimizi ziyaret edebilirsin.

Sosyal Medyanın Gündemine Oturan Wayfair İddialarına Dair Tüm Detaylar

Rss Haberci

BuradaBiliyorum.Com Üyesi
BuradaBiliyorum
#Sosyal Medyanın Gündemine Oturan Wayfair İddialarına Dair Tüm Detaylar #Gündem #News #Haber
#E-ticaret temelli faaliyet yürüten ve ABD kökenli olan mobilya şirketi Wayfair ile ilgili ortaya atılan bir iddia kan dondurdu. İddianın ortaya atılmasından itibaren doğru ile yanlışın zaman zaman fazlasıyla birbirine karıştığı yer olan sosyal medyada soğuk savaş rüzgarları esti. İddiayı destekleyen ve buna kanıt bulduğunu iddia eden de vardı, bu iddiaları ortaya atanları yalancılıkla suçlayan ve sorgusuz inananların araştırma becerisinden yoksun olduğunu ileri süren de…

İddia: “Wayfair çocuk kaçırıyor”

Wayfair

Twitter ve benzeri sosyal medya kullanıcılarının yazdıklarıyla ülkemizde de yayılmaya başlayan iddia, Hostel, The Blacklist gibi yapımların senaryolarını aratmadı. Söz konusu iddiaya göre Wayfair adlı şirket, çocuklar başta olmak üzere birçok kişiyi kaçırıyor ve sattığı ürünlere kaçırdığı insanlara dair bilgiler koyuyor ve böylece bir şifreleme yöntemine başvuruyordu. Aynı kullanıcının aktardığına göre bu iddia Reddit isimli forum sitesinde başka bir kullanıcının aktardıklarıyla gün yüzüne çıkmıştı.

Kan donduran bu İddia Twitter’ın da işbirlikçilikle suçlanmasına neden oldu

Wayfair
İddiaya göre olayın gün yüzüne çıkmasıyla beraber çok kısa süre içinde pek çok tweet atılmasına karşın Twitter’ın algoritması gereği konu “trend” listesine dahil edilmedi. Wayfair şirketiyle ilgili bilgilere erişmek isteyen kullanıcılar ise “az sonra okuyacaklarınız doğru değildir!” ibaresiyle karşılaşıyordu. Ve ana akım medya ise üstüne düşeni yapıp konuyla ilgili haber yapmaktan kaçıyordu. Evet, iddianın detaylarından birini de bu suçlama oluşturuyor.

Wayfair kaçırılan çocukların isimlerinin yazılı olduğu mobilya ürünlerini binlerce dolara satıyor

Wayfair
Binlerce Twitter kullanıcısı iddianın gerçek olduğuna emin. Bu noktada, “şirketin fiyatı düşürülen ürünleri listelediği sırada ürün detaylarının yer aldığı bölümlere girilip kaçırılan çocukların isim ve soy isimleri yazıldığında anı ürünlerin fiyatının on binlerce dolara fırladığı” suçlaması da dikkat çekici. İddialar bununla da sınırlı değil; şirketin web sitesinde yer alan ürünlerin fotoğraflarının arka planında “organ ticareti” ve benzeri konularda kitapların yer aldığı ifade ediliyor.

Wayfair ile ilgili iddialar Etsy için de geçerli

İddianın yayılmasında rol alan bir Twitter kullanıcı ise tweetlerinde, “Sanat, dekor, ve takıların satıldığı ve benim de kullandığım Etsy adlı sitede pek güzel olmayan kara kalem ve basit portre çizimlerin yine benzer rakamlar üzerinden satıldığı anlaşıldı. Fakat tek sebep bu değildi. Resimlerin üzerinde alt fondaki semboller. FBI’in 2007’de yayımlanan ve “Pedofili İnsanlar Tarafından Kullanılan Semboller” isimli bir istihbarat bülteninde, bu sitedeki kara kalem çalışmasının alt fonunda yer alan sembolün “Erkek, çocuk sever” anlamına geldiği belirtiliyor… Öyle bir girdap ki, araştırdıkça, okudukça başınız ağrıyor. Yaşadığınız dünyadan nefret eder hale geliyorsunuz çünkü çok başka ülkelerden Twitter kullanıcıları benzer şeyleri fark ettiklerini bildiriyorlar. İşte bu durumda, konu tam olarak Türkiye. Wayfair hakkındakiler şu an sadece iddia ve belki de tamamı yalan. Fakat meselenin asıl can alıcı noktası dünyada sadece bir yılda yaklaşık 10 milyon civarında çocuğun ve belki bir o kadar da yetişkin kadın ile erkeğin kaçırıldığı gerçeği var. Tıpkı Türkiye’de de olduğu gibi. Kaçırılan çocukların pek çoğunun organları için değil, kirli emelleri çin kaçırıldığını ve dayanamayıp öldükleri ana kadar bu acıyı çektiklerini anlamanız ve bu işin ciddiyetini kavramanız gerekiyor. Türkiye’de de böyle bir sitenin var olabileceğini lütfen unutmayın.”

Wayfair yöneticileri ise iddiaları yalanladı

ABD’nin ünlü haftalık dergilerinden Newsweek’in aktardığı habere göre dergiye konuşan Wayfair yetkilileri, Tabii ki, bu iddialar gerçek değil. Söz konusu ürünler, doğru fiyatlandırılan endüstriyel sınıf dolaplardır. Tedarikçi tarafından sağlanan fotoğrafların ve açıklamaların yüksek fiyat noktasını yeterince açıklamadığını kabul etti. Ürünleri yeniden adlandırmak ve fiyat noktasını netleştirmek için ürünü doğru bir şekilde tasvir eden daha ayrıntılı bir açıklama ve fotoğraflar sunmak için ürünleri geçici olarak siteden kaldırdık.” şeklinde ifadelerde bulundu.

“Delinin biri kuyuya taş attı…”

Delinin biri kuyuya taş atmış durumu tam. Yapmayın allasen.
Lütfen, Giriş yap yada Kayıt ol URL içeriğini görüntülemek için!

— Neşe İdil (@neseidil)

Sosyal medyadaki paylaşımlar konunun hızla yayılmasına ve birbirine karşı çıkanların yine birbirlerini suçlamalarına neden olurken bazı kullanıcılar iddianın ortaya atılmasını ve sorgusuz buna inanan kullanıcıların hata yaptıkları üzerinde durduğu görüldü.

Konuya dair tartışmaların en hızlı yayıldığı Twitter’daki bazı kullanıcıların tweetleri ise dikkat çekti:

Tom hanks’in instagram hesabına bakmanızı tavsiye ederim. 2016 da src usa yazılı bi reaim paylaşmış. Yandex srcbusa ve ürün koru yazınca çıkıyor o çocuk resimleri. Ve kendisinin diğer paylaşımlarıda çok manidar. Çocuk ayakkabıları, çorapları, emzik. Vs vs. Çok iğrenç şeyler oluyo

— hazel (@hazelinho)

Ben de böyle bir şey buldum
Gerçekten korkunç

— persephone (@perseph66661073)

Wayfair olayı gerçek değil. Yanlış bilginin bu kadar hızlı yayılmasını ne yazık ki her konuda görüyoruz.

Yanlış bilgiyi yaymamak için;
1- Teyit edin.
2- Farklı kaynaklardan araştırın. (En az 3 farklı kaynak)
3- Kaynağı kontrol edin.
4- Açık ağda olduğunuzu unutmayın.

— Zet Lorento – Abi bedava VPN var mı? (@ZetLorento)

İnternette gezen postlarda kaçırıldığı iddia edilen Samiyah Mumin, facebook'tan yayın yapmış "yoo ben kaçırılmadım" diye. Linkten izlenebiliyor.

— gökhan yücel (@gokhanyucel)

Son mesajlar

Üst Alt